Premiér Andrej Babiš odmítl podat kompetenční žalobu na prezidenta Miloše Zemana, který se nadále zdráhá odvolat ministra kultury Antonína Staňka a jmenovat na jeho místo nominanta ČSSD Michala Šmardu.

 

„Naše názory na to, že prezident nerespektuje Ústavu, jsou dostatečně známy,“ řekl v úterý šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že jeho Topka je připravena se přidat k případné žalobě na hlavu státu pro nečinnost, připravovanou v Senátu. „Kdybychom neměli vydíratelného premiéra, tak by se k tomu nutně měly přidat i vládní strany,“ rýpl si Kalousek, který již dříve označil Babiše kvůli jednání se Zemanem za „vydíratelného a ustrašeného“.

 

Situaci kolem Staňka poslanecký klub ČSSD v úterý neřešil. „Máme spoustu různých ministerstev,“ upozornil předseda klubu Jan Chvojka, podle kterého to ale v poslední době vypadá, že ČSSD má na starost jen ministerstvo kultury.

 

@em-1

 

„V podstatě jsme nijak neřešili pana ministra Staňka. Důvod je prostý. Když chcete o někom jednat, ten člověk by tam měl být přítomen. Pan ministr Staněk je tento týden řádně omluven z jednání Sněmovny. Jednat o někom, kdo nemůže být přítomen, považujeme za neslušné,“ dodal předtím, než zazněla na plénu omluvenka Staňka z osobních důvodů.

 

Do premiéra Babiše se kvůli neúspěšnému přesvědčování prezidenta Zemana, aby vyslyšel požadavek ČSSD na změnu ministra, pustil hned zkraje obvyklého kolečka tiskovek ve Sněmovně zostra předseda STAN Vít Rakušan. „Premiér Babiš na tuto schůzku šel s velkými ambicemi, které dopředu avizoval. Je to údajně zkušený vyjednavač. Ukázalo se, že se tak nestalo,“ podotkl Rakušan. I Babišova reakce podle něj ukázala že se Zemanem prohrál. „Když máme premiéra slabocha, tak prohrává nejen on sám, ale spolu s ním celá ČR,“ zaútočil Rakušan.

 

O ústavní i kompetenční žalobě se bavil i poslanecký klub ANO, připustil Jaroslav Faltýnek. „Nechci říct že 100 procent považuje tyto dva instituty za nesmysl,“ reagoval Faltýnek.

 

Ve čtvrtek se má premiér Babiš sejít opět s prezidentem Zemanem. „Důvod návštěvy pana premiéra je jasný, pan premiér chce patovou situaci vyřešit. Cestou diplomatickou, cestou smíru, cestou dohody. Pan premiér má v hlavě nějaké varianty, určitě o nich bude jednat,“ doplnila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Převládá názor v rámci poslaneckého klubu ANO udržet tuto vládu,“ podotkla také Schillerová.

 

„Pan premiér neuvažuje o žádné kompetenční žalobě, my tam máme renomované právníky, paní profesorku Válkovou a další kolegy, já sama jsem také právník, byť ne ústavní. A ta kompetenční žaloba nic neřeší. To, že by se narušily by se dobré vztahy mezi panem premiérem a panem prezidentem je jedna věc, druhá věc je, že kompetenční žaloba je bezzubá,“ pokračovala Schillerová. O výměně resortů v ANO nejednali, předčasné volby jsou až poslední varianta, i když ne nemožná, dodala Schillerová.

 

@em-2