V Česku momentálně mohou homosexuálové uzavírat registrované partnerství. Kamarádi  Kate Zemanové, Tomáš s Rodrigem o něm uvažovali, zejména ve chvíli, kdy se ukázalo, že Tomáš, i přes svůj nízký věk, trpí roztroušenou sklerózou. „Nikdo nejdřív netušil, co mi je. Když jsem jednomu lékaři řekl, že jsem gay, okamžitě mi řekl, že to může být HIV,“ popisuje Tomáš.

 

„Když jsem si přečetl, co registrované partnerství obnáší, tak jsem si řekl, že to nechci. Druhý partner nemá dostatečná práva. Kdybych třeba adoptoval dítě a vychovávali jsme ho společně, pokud by se mi něco stalo, on by na něj neměl žádný nárok,“ vysvětlil Tomáš, proč odmítají registraci.

 

„Myslím, že co se týče práv gayů a leseb, je na tom Češko lépe než třeba Polsko nebo Maďarsko, jde to správným směrem. Na druhou stranu nerozumím tomu, pokud chci uzavřít registrované partnerství, proč to nejde na všech úřadech,“ diví se Rodrigo.

 

„Já registrované partnerství vnímám jako nálepku na problém, který se ve světě řeší úplně jinak, tedy zrovnoprávněným manželstvím a nevidím důvod, proč bychom neměli následovat ostatní země, kde to bez problémů funguje,“ řekla Kateřina Zemanová.

 

@em-1

 

„Nepodporuji jen tuto konkrétní dvojici, jde mi o problematiku samotnou. Jsem pro manželství pro všechny,“ přiznala Kateřina. I přes to, že Miloš Zeman na začátku roku přiznal, že by případné uzákonění možnosti manželství pro homosexuály vetoval.

 

„On podpořil registrované partnerství a v tomhle jsme se shodli, když jsme se o tom bavili. On ví, že já podporuji manželství, a proti tomu nic nemá a nemůže, protože je to můj názor. Byla bych ráda, kdyby podpořil manželství pro všechny,“ řekla dcera prezidenta Zemana.

 

@em-2