Vzhledem k tomu, že Xaver Landu pozval den poté, co byly ohlášeny výsledky krajských voleb, tak se zeptal, co na tyto výsledky říká. Landa odpověděl, že tyto volby „nebyly v popředí jeho zájmu“, ale výsledky překvapen není. Naopak v popředí jeho zájmu je Blanický manifest. Na začátku to dle Landy bylo „umělecké AU“, tedy jen výkřik, a až později definoval spolu s přáteli, co je vlastně „bolí“, což odhalil ve 4 artikulách manifestu. Vysvětlil, že je to výkřik na politiky, že zásahy do svobod už překročily únosnou mez. Dodal, že výkřik je opravdu „na politiky“, nikoliv „proti politikům“.

I Xaver souhlasil, že svobody jsou ukrajovány salámovou metodou. „Mně stačí pamlsková vyhláška pro děcka ve škole, která je tak pokrytecká, až z ní stříká voda prostě,“ přidal příklad. A dodal, že vyhláška je zbytečná, když si děti koupí, co chtějí u Vietnamce za rohem. „Zase si někdo splnil čárku, ale takhle to jde pořád,“ stěžoval si Xaver a jako další příklad jmenoval protikuřácký zákon nebo modré zóny na parkování v Praze.


Zeptal se Landy, proč křičí „AU“ až teď a ne před pěti lety. „Člověk pracuje. Daleko líp si hájej svoje práva menšiny. Protože se na to velmi soustředěj, na to bránění svých práv. A my prostě makáme na svym, to znamená, ani nemáme čas, staráme se o děti,“ uvedl otec tří dcer. Dodal, že i když měl dovolenou, tak na té rovnal sám sebe a nepřemýšlel o systému.

„Ale najednou nás zastavili pořádně, že se člověk mohl jako zamyslet, ohlédnout se a říci: No to jste hoši posrali teď,“ narážel Landa na epidemii. Štve ho způsob komunikace i chování vůči svobodným občanům, a dále i protichůdná prohlášení. Dle Landy začíná zkrátka „něco páchnout“.

„To, co se děje teď, vyhladí ekonomicky, mentálně, sociálně celou velmi silnou skupinu, která ovšem tvoří páteř svobodného národa,“ předpověděl zpěvák s tím, že pak už budou jen velcí hráči a zaměstnanci, což povede k nesvobodě. „Svoboda znamená i samostatnost. A když vás někdo měsíčně dotuje, např. rodič své dítě, tak to dítě není úplně svobodné, dokud si nevydělá svoje peníze samo. Takže když vám někdo dává měsíční gáži, tak vás má pěkně v rukou,“ doplnil.

O národu mluvil Landa i když se ho Xaver ptal na jeho největší strach. Zpěvák uvedl, že je to zjištění, že jeho národ se rozhoduje už nebýt národem a že je mu milejší bezpečí a plné břicho než svoboda.