"Karel Gott byl otevřený člověk, vždy věděl vycítit, což může být v kurzu," říká český zpěvák a textař Dan Bárta. Sám je držitelem několika cen Akademie české populární hudby, v roce 2006 se umístil na třetím místě v anketě Český slavík. Ano, i tehdy byl první Gott.

 

Bárta přiznává, že během dospívání ho Gottovy písně nezajímali, v souladu s generační výměnou byl i on pohrdavý a často povýšenecký k hudebníkům, kteří byli na scéně roky před ním.

 

"Že se stal i mým kolegům, to přišlo až později. Když jsem začínal hrát, byl mým konkurentem. Chtěl jsem ho vyšachovat ven. Nyní je to hloupé, když si to takto zpětně promítám, tehdy jsem si to neuvědomoval."

 

Vzpomíná však, že právě láska k čistým tónem jejich svým způsobem spojovala. "Když jsem byl mladý rocker s dlouhými vlasy, pil jsem a denně jsem randil se svým městem, zažil jsem ho jednou na koncertě, díval jsem něj zboku pódia a viděl jsem, jak se soustředí, jakou má dokonalou techniku, jak moc chce zazpívat správně. Překvapilo mě to, protože tehdy byl pro mě zpěvákem šlágrů a já byl rebel. Uvědomil jsem si, že to, co dělá, myslí vážně, dodnes to mám v sobě jako silný zážitek," zavzpomínal Bárta.

 

Nedá se říci, že by byl Gott něj někdy hudebním vzorem, ale v tom daném okamžiku zjistil, že v zpívání jsou na téže lodi. "To mi udělalo dobře a mohl jsem mít k němu za všech okolností upřímný vztah," dodává.

 

"Svůj vztah k publiku vnímal jako velmi vážnou věc, jako něco, co ho určovalo. Proto byl takový populární, neboť zpíval populární věci lidem, a to otevřeně pro všechny. Byl to charakter jeho samého, neodchýlil se od sebe a byl všem srozumitelný, "odhaluje příčiny Gottovy nevídané popularity Bárta.

 

@em-1

 

"Spolupracoval s mladými textaři, hudebními skladateli a hudebníky, protože to byla pro něj oživující věc - nová krev, energie, nová dravost," pokračuje. Kromě Svodobu, Štaidla zda Šípa mu texty složil například i Pavol Habera.


Bárty sice nikdy neoslovil, aby mu složil text, ale hudebník, který v současnosti koncertuje se skupinou Illustratosphere, to vysvětluje právě tím, že každý z nich kráčel jiným hudebním směrem.

 

"Jeho písně budou hrát navěky, bude se na něj vzpomínat. Sice jako fyzický člověk nikomu nepodá ruku a svým hlasem živě nikoho nepotěší, ale bude tu napořád," uzavírá Bárta.

 

@em-2