Podle informací od ČT existuje dokument, který může vyšetřování OKD posunout výrazně dopředu. Jedná se o úvěrovou smlouvu z roku 2006 mezi OKD se Citibank ve výši 31 miliard korun. Tyto peníze nebyly použity na rozvoj firmy ale skončili v daňových rájích a na účtech akcionářů. „Já a moji partneři jsme měli příležitost ovládnout jednu z největších průmyslových firem v regionu, kterou se nám podařilo zásadně přebudovat a na jaře 2008 na burzách nabídnout její akcie,“ chlubil se v roce 2013 Bakala. Přitom on sám v spolupráci se zahraniční Citibank vyvedli z OKD desítky miliard!
Avšak to jediné, co po OKD nakonec zbylo, jsou obrovské dluhy. Dokonce samotná Citibank žádá o neuvěřitelných 10 miliard korun! Úvěrová smlouva, kterou se podařilo získat, je počátečním článkem řetězu. Poté co Bakala a jeho partneři ovládli OKD, žádali od Citibank 31 miliard, prý na rozvoj společnosti. „Působí to tak, že účelem úvěrové smlouvy nebyl rozvoj OKD, ale vyvedení peněz z OKD směrem k jejich majitelům. Míří to k tomu, že veškeré platby by měly jít majitelům akcií ve formě dividend, bez jakýchkoli omezení,” řekl ředitel Transparency International ČŘ.


Krátce poté, co byla v roce 2006 sepsaná zmíněná 31 miliardová úvěrová smlouva mezi OKD a Citibank, stalo se něco šokujícího! „V letech 2006 a 2007 odešlo z OKD více než 30 miliard korun. Tak masivní odliv peněz by nepřežila žádná firma v postavení OKD. Kdyby tam bývaly byly ty peníze, které neměly nikdy odejít, OKD by nikdy nezbankrotovalo,“ vyjádřil se zástupce Správy pohledávek OKD Petr Kuhn. Ten upozornil také na skutečnost, že celý úvěr byl od začátku předurčen na jednu věc - aby peníze byly vyplacené majitelům, čili Bakalovi a jeho komplicům.


Dividendy jsou podíly majitelů na zisku jejich firmy. Když však OKD za roky 2006 a 2007 vydělala dohromady 9,6 miliardy korun, majitelé si nechali poslat dividendy ve výši až 33,4 miliard korun! Tím zavázali OKD obrovskou zátěží. Z úvěru, který si vzali, si vypláceli “zisky” a veškeré náklady úvěru zůstali na OKD, která si je nese doteď. Krachem OKD se zabývá civilní soud a také policie, která má už vypracovaný znalecký posudek. Jeho závěry však zatím nejsou veřejné.


@em-l