Rok 2020 je u konce a většina z nás ho díky pandemii rozhodně nepovažuje za vydařený. Pro některé je to mnohem ťežší, protože mají různé závazky. “Samozřejmě pro lidi, kteří mají půjčky, dluhy, musí platit podnájmy, je to těžké. Tomu rozumím. I když já osobně jsem vždycky řadě lidí říkal, že je obdivuji, že mají stotisícové, milionové půjčky a spí v noci dobře. Ptal jsem se, jak to budou splácet, kdyby třeba onemocněli. Lidi mají pořád pocit, že když budou v nouzi, tak jim někdo pomůže. Ale kdyby tady byl opravdu ten pravý kapitalismus, jako je třeba v Americe, tak by to tak nebylo. Tady je to pořád trošku socialistické, mnozí stále spoléhají na pomoc státu,” říká Janda.


Opatření se hodně dotkla i umělců. “Ano, ale i tak nechápu, proč si někteří moji kolegové pořád stěžují. Koho za to, co se nyní děje, viní? Kdo může za to, že nemůžeme hrát, zpívat? Babiš? Ale je to přece po celém světě, jestli si někteří nevšimli. A svádět pořád všechno na Babiše? Babiš nemůže za to, že je koronavirus. Mně na té politice samozřejmě vadí spousta věcí. Ale v tomto případě mi připadá, jak když někteří spadli z Marsu. Jako kdyby vůbec nevěděli, co se tady děje,” myslí si Janda.


“Mě se to také dotklo. Museli jsme posunout turné čtyřiceti koncertů, Lucernu, kde měl být koncert k mým 40 letům na scéně. Také jsme přišli o statisíce korun. Ale co nadělám. Myslím, že jsem v určitých věcech rozumný tvor. Matematika mě vždycky bavila a umím si spočítat, že jsme, co se týče nakaženosti, když to vezmeme na počet lidí, kteří žijí v ČR, mezi nejhoršími.”

“On si i takový průměrný umělec kolikrát myslí, že na něm stojí celý svět. Ovšem těch umělců je tady v posledních letech ze všelijakých soutěží přehršel, takže svět se fakt nezboří. Svět se zboří, pokud nebudou fungovat zdravotní sestry, doktoři a další zdravotnický personál. Ale my prostě koncertovat nemůžeme. I kdyby to vláda povolila, byly by ty koncerty stejně na houby. Takže musíme vyčkat a až se to zase rozjede, tak o to raději ti lidé za kulturou přijdou.”

“A jestli někdo ty peníze, které si předtím vydělal, všechny prošustruje? Já bych tady mohl poukazovat na spoustu lidí, kteří se chlubí, že mají jachtu a já nevím co ještě a teď po pár měsících píší, že je to pro ně likvidační. Co umělců má půjčky, jak si žijí, mají obrovské baráky, v garážích drahá auta a teď budou brečet? Tohle neberu. Já jsem v těchto věcech trošku lidový.”