Mirek Topolánek, bývalý premiér a bývalý předseda ODS, v minulých prezidentských volbách ohlásil svou ambici chovat se jako prezidentský kandidát „podle dobrých mravů a zvyklostí.” Tomu ale ani z daleka neodpovídá spůsob, jakým pořídil mnoho nemovitostí.Eliášova 922


Stále kupříkladu není jasné, za jakou částku si Topolánek pořídil luxusní byt 7+1 o rozloze 433 m² v pražských Dejvicích, kde nyní se svou rodinou bydlí. Byt získal prostřednictvím převodu firmy s ručením omezeným, nelze proto dohledat, kolik za něj zaplatil, a zda tedy daný výdaj odpovídá i výši jeho oficiálních příjmů. Společnost, kterou odkoupil i s bytem, se jmenovala Eliášova 922 a založil ji vlivný právník Jan Šťovíček, který také nechce sdělit, za jakou částku se firma s luxusním bytem prodávala. On sám za byt zaplatil 13,6 miliónu. Topolánek po převzetí Šťovíčkovy firmy a bytu jmenoval na post jednatele svoji manželku Lucii Talmanovou a o rok později, v únoru 2016, na ni za 100 tisíc korun převedl také poloviční podíl.


Současně firmu přejmenovali na TopTal21. Jak firma, která nejspíše slouží pouze k nákupu nemovitostí, hospodaří, není možné zjistit – navzdory zákonné povinnosti nezveřejňuje své účetní závěrky.


Nemovitosti za desítky milionů


Je více než jasné, že se Mirkovi Topolánkovi po odchodu z velké politiky a přestupu do byznysu dařilo. Kromě koupě bytu za neznámou částku si nedaleko Kutné Hory postavil luxusní dům za téměř 30 milionů korun, za dalších 17 milionů si pořídil apartmán v Krkonoších.

Pozornost si zasluhuje také další transakce, kterou Topolánek uskutečnil. Do jeho majetkového portfolia přibyl rozlehlý apartmán ve Špindlerově Mlýně. Apartmán je v nově vybudované luxusní horské chatě, ve které je celkem pět jednotek. Stavba vznikla na místě bývalé chaty Sněženka. V tomto případě je sice částka za nemovitost dohledatelná – za horský byt zaplatil přes 17 milionů korun. Jenže  vlastník firmy, kterému peníze poslal, je skryt za neprůhlednou společností Buffdale Prospects LLC sídlící v daňovém ráji Delaware v USA. Není tak zřejmé, komu vlastně Topolánek, který je pod smlouvou podepsán, za nemovitost zaplatil.