Čtěte, jakým způsobem nadobudl expremiér Topolánek své nemovitosti

  • 240457

Čtěte, jakým způsobem nadobudl expremiér Topolánek své nemovitosti

Bývalý premiér Mirek Topolánek se ženou formálně vlastní pouze novostavbu domu nedaleko Kutné Hory. Další dvě nemovitosti mají ale „zaparkované” ve společné firmě. Způsob jejich pořízení jistě zaslouží zvýšenou pozornost.

Mirek Topolánek, bývalý premiér a bývalý předseda ODS, v minulých prezidentských volbách ohlásil svou ambici chovat se jako prezidentský kandidát „podle dobrých mravů a zvyklostí.” Tomu ale ani z daleka neodpovídá spůsob, jakým pořídil mnoho nemovitostí.Eliášova 922


Stále kupříkladu není jasné, za jakou částku si Topolánek pořídil luxusní byt 7+1 o rozloze 433 m² v pražských Dejvicích, kde nyní se svou rodinou bydlí. Byt získal prostřednictvím převodu firmy s ručením omezeným, nelze proto dohledat, kolik za něj zaplatil, a zda tedy daný výdaj odpovídá i výši jeho oficiálních příjmů. Společnost, kterou odkoupil i s bytem, se jmenovala Eliášova 922 a založil ji vlivný právník Jan Šťovíček, který také nechce sdělit, za jakou částku se firma s luxusním bytem prodávala. On sám za byt zaplatil 13,6 miliónu. Topolánek po převzetí Šťovíčkovy firmy a bytu jmenoval na post jednatele svoji manželku Lucii Talmanovou a o rok později, v únoru 2016, na ni za 100 tisíc korun převedl také poloviční podíl.


Současně firmu přejmenovali na TopTal21. Jak firma, která nejspíše slouží pouze k nákupu nemovitostí, hospodaří, není možné zjistit – navzdory zákonné povinnosti nezveřejňuje své účetní závěrky.


Nemovitosti za desítky milionů


Je více než jasné, že se Mirkovi Topolánkovi po odchodu z velké politiky a přestupu do byznysu dařilo. Kromě koupě bytu za neznámou částku si nedaleko Kutné Hory postavil luxusní dům za téměř 30 milionů korun, za dalších 17 milionů si pořídil apartmán v Krkonoších.

Pozornost si zasluhuje také další transakce, kterou Topolánek uskutečnil. Do jeho majetkového portfolia přibyl rozlehlý apartmán ve Špindlerově Mlýně. Apartmán je v nově vybudované luxusní horské chatě, ve které je celkem pět jednotek. Stavba vznikla na místě bývalé chaty Sněženka. V tomto případě je sice částka za nemovitost dohledatelná – za horský byt zaplatil přes 17 milionů korun. Jenže  vlastník firmy, kterému peníze poslal, je skryt za neprůhlednou společností Buffdale Prospects LLC sídlící v daňovém ráji Delaware v USA. Není tak zřejmé, komu vlastně Topolánek, který je pod smlouvou podepsán, za nemovitost zaplatil.

Dnes je 23.02.2019