Sociální demokraté začali hovořit o zkrácení pracovní už po komunálních volbách. Plán, který chce ČSSD ve vládě prosadit, v pondělí představil sám Hamáček. "Tu první vlaštovku bychom chtěli zvládnout do konce volebního období. Myslím, že je rozumné začít půlhodinou týdně," uvedl.Původně však klub chtěl, aby se pracovní doba zkrátila jen na čtyři dny v týdnu. Půlhodina je však dle Hamáčka dobrým začátkem pro přijetí dalších změn, jimiž se bude muset společnost připravit na budoucí rozsáhlé společenské změny související s digitalizací či robotizací. Svaz průmyslu a dopravy s krácením pracovní doby však nesouhlasí. ”Nechceme zákonem zkracovat pracovní dobu v době, kdy druhým rokem máme nejméně lidí na trhu práce z celé EU. Zároveň řada firem nabízí kratší pracovní týden, a to zcela dobrovolně, podle svých možností," řekla mluvčí Eva Veličková.Hamáček řekl novinářům také svou představu o tom, koho by chtěl na sjezdu nově do vedení strany. Vedle Onderky a Petříčka zmínil i ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, místopředsedu sněmovny Tomáše Hanzela a starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. "Výběr je relativně široký a delegáti rozhodnou," uvedl Hamáček.


Petříček se vyjádřil, že pokud na sjezdu neuspěje, zváží setrvání v ministerské funkci. Svá dřívější slova všek později mírnil. Hamáček zdůraznil, že je s ním v čele diplomacie spokojený. "Dělá prozápadní, proevropskou, proalianční politiku, což je i politika sociální demokracie," řekl. Na sjezdu bude Petříček mít Hamáčkův hlas.


Na sjezdu chce Hamáček otevřít debatu o směřování ČSSD, strana se musí podle něho nachystat na změny ve společnosti, jako jsou již zmíněná robotizace a digitalizace.