ČSSD a KSČM dnes začnou řešit, proč ve volbách propadli

  • 17767

ČSSD a KSČM dnes začnou řešit, proč ve volbách propadli

Dva týdny po komunálních a senátních volbách čeká ČSSD i KSČM během dneška a soboty hodnocení jejich volebního debaklu. Obě strany si na dnešek shodně naplánovaly jednání užšího vedení, na která navážou sobotní zasedání ústředních výborů, tedy nejvyšších orgánů těchto stran mezi sjezdy. Dnešní jednání budou hlavně přípravou na sobotní schůze.


Předseda ČSSD Jan Hamáček se v sobotu chystá požádat o důvěru výboru, což mu může pomoci posílit pozici před sjezdem v příštím roce. Tlaku by na uzavřeném jednání výboru mohli čelit i další členové nejužšího vedení. Sociální demokraté by také měli definitivně stanovit datum sjezdu, kde budou v březnu volit své čelní představitele.


Šéf KSČM Vojtěch Filip hned po volbách čelil výzvám k rezignaci od svého protikandidáta z posledního sjezdu Josefa Skály. Výsledky označil Filip za zklamání, výzvu k odstoupení ale považuje za irelevantní. I přes ztráty 1200 zastupitelů podle něj komunisté dopadli lépe než řada stran včetně Pirátů či TOP 09 a mají relevantní počet mandátů.ČSSD a KSČM ve volbách ztrácely mandáty napříč republikou. Poprvé od revoluce například shodně přišly o zastupitele v hlavním městě. ČSSD obhájila jen jedno místo v Senátu, zatímco komunisté svůj jediný ztratili.

Dnes je 23.02.2019