"Mám obrovskou radost a přiznám se, že jsem i dojatý. Po dvaceti letech se podařilo dosáhnout spravedlnosti v této otázce," okomentoval schválení restitucí tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Vláda Andreje Babiše odsouhlasila zdanění tychto restitucí, co by mělo do státního rozpočtu přinést několik miliard navíc.


Spisovatelka Lenka Procházková však aktivně bojujě proti církevním restitucím. @em-l  Podala kvůli nim dokonce trestní oznámení na bývalého premiéra Petra Nečase a ministry jeho vlády. Stát chce podle ní katolické církvi vracet majetek, který jí nepatřil.


Procházková podala oznámení na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Podle ní se členové vlády dopustili zneužití pravomocí veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku v souvislosti s návrhem zákona o zmírnění majetkových křivd.


Spisovatelka tvrdí, že katolická církev od konce 18. století majetek nevlastnila, ale pouze jej měla ve správě. A byl to prý stát, kdo měl poslední slovo, když chtěla s majetkem nějak nakládat.