"Mám obrovskou radost a přiznám se, že jsem i dojatý. Po dvaceti letech se podařilo dosáhnout spravedlnosti v této otázce," okomentoval schválení restitucí tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Vláda Andreje Babiše odsouhlasila zdanění tychto restitucí, co by mělo do státního rozpočtu přinést několik miliard navíc.


@em-l

Spisovatelka Lenka Procházková však aktivně bojujě proti církevním restitucím.  Podala kvůli nim dokonce trestní oznámení na bývalého premiéra Petra Nečase a ministry jeho vlády. Stát chce podle ní katolické církvi vracet majetek, který jí nepatřil.


Procházková podala oznámení na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Podle ní se členové vlády dopustili zneužití pravomocí veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku v souvislosti s návrhem zákona o zmírnění majetkových křivd.


Spisovatelka tvrdí, že katolická církev od konce 18. století majetek nevlastnila, ale pouze jej měla ve správě. A byl to prý stát, kdo měl poslední slovo, když chtěla s majetkem nějak nakládat.