Církevní restituce aneb jak nás Kalousek připravil o miliardy

  • 140717

Církevní restituce aneb jak nás Kalousek připravil o miliardy

Zákon o církevních restitucích měl napravit majetkové křivdy a církevním společnostem navrátit majetek zabavený po roce 1948, je však docela možné, že se církvi vrátí více majetku, než kdy vlastnila. Návrh vychází z dohody vlády s církvemi, že se zvýší celkový objem naturálních restitucí z původních 51 miliard korun na 75 miliard korun. Díky tomuto navýšení se však sníží celková finanční náhrada z 83 miliard na 59 miliard korun.

"Mám obrovskou radost a přiznám se, že jsem i dojatý. Po dvaceti letech se podařilo dosáhnout spravedlnosti v této otázce," okomentoval schválení restitucí tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Vláda Andreje Babiše odsouhlasila zdanění tychto restitucí, co by mělo do státního rozpočtu přinést několik miliard navíc.


Spisovatelka Lenka Procházková však aktivně bojujě proti církevním restitucím.  Podala kvůli nim dokonce trestní oznámení na bývalého premiéra Petra Nečase a ministry jeho vlády. Stát chce podle ní katolické církvi vracet majetek, který jí nepatřil.


Procházková podala oznámení na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Podle ní se členové vlády dopustili zneužití pravomocí veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku v souvislosti s návrhem zákona o zmírnění majetkových křivd.


Spisovatelka tvrdí, že katolická církev od konce 18. století majetek nevlastnila, ale pouze jej měla ve správě. A byl to prý stát, kdo měl poslední slovo, když chtěla s majetkem nějak nakládat. 


Dnes je 23.02.2019