PREZIDENTSKÁ VOLBA
Jedním z nejsledovanějších témat uplynulého roku byla hned na začátku ledna volba prezidenta republiky. Do finálového klání postoupili Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Ve druhém kole zvítězil Miloš Zeman a tedy obhájil prezidetskou funkci. 


Během druhého kola prezidentské volby se o pořádný poprask postarala ukrajinská aktivistka Anželina Diašová z hnutí Femen, která se na prezidenta vrhla přímo ve volební místnosti vysvlečená do půl těla. Na odhalené hrudi pak měla hanlivý nápis spojující prezidenta Zemana s hlavou Ruské federace Vladimirem Putinem.


Aktivistka se ještě před příchodem prezidenta vmísila mezi čekající novináře. V okamžiku, kdy se chtěl Zeman před volební komisí legitimovat, si sundala košili a s výkřiky se rozběhla k hlavě státu. Prakticky ihned ji ale zpacifikovala ochranka. Viditelně zaskočeného prezidenta odvedli bodyguardi z místnosti, po pár minutách se ale Zeman vrátil a odvolil. BABIŠOVA PRVNÍ A DRUHÁ VLÁDA 
Kromě voleb bylo nejdůležitější událostí v domácí politice sestavování vlády. Letos v lednu totiž nezískal ve sněmovně důvěru první Babišův kabinet, který byl jednobarevný. Až do června pak vládl v demisi a mezitím probíhalo komplikované jednání mezi hnutím ANO a ČSSD. 


22. června pak Andrej Babiš oznámil složení nové vlády, ve které došlo v barvách ANO k několika změnám. Skončila Karla Šlechtová či Robert Pelikán a veřejnost se pomalu učila jména nových ministrů: ministryní průmyslu a obchodu se stala Marta Nováková a na ministerstvo spravedlnosti zamířila Taťána Malá. 
Jenomže ta vzápětí čelila plagiátorské aféře kvůli své diplomové práci. Ještě před nástupem Malé do úřadu informoval Český rozhlas, že politička svoji diplomovou práci obhájenou na bratislavské Panevropské vysoké škole zčásti opsala a neodkazovala na zdroje, z nichž čerpala. Taťána Malá nakonec ve funkci ministryně vydržela jen dva týdny. 


Nebyl to ovšem jediný člen nové Babišovy vlády, kterého dostihla plagiátorská aféra. Jen týden po Taťáně Malé totiž rezignoval další ministr: tentokrát práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). I v jeho bakalářské práci z roku 2007 na téma Mládež a volný čas se totiž objevily necitované pasáže. Podle analytika Jana Macha z Vysoké školy ekonomické se Krčálův text shodoval minimálně ve třiceti procentech s jinou bakalářskou prací. 
Oproti navrhovanému seznamu ministrů došlo ve vládě ještě k jedné změně, kterou si tentokrát vynutil Hrad. Prezident Zeman totiž dlouhodobě odmítal kandidáta ČSSD na post ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Nakonec tedy sociální demokraté vyslali na tuto pozici Pocheho asistenta z Evropského parlamentu Miroslava Petříčka.


Prezident Zeman sice po jeho jmenování vyjádřil naději, že s Petříčkem naváže úspěšnou spolupráci a česká diplomacie bude jednotná. V dalších měsících to ale mezi nimi spíše skřípalo: ať už kvůli otázce přesunu české ambasády do Jeruzaléma, či kvůli konfliktu na Ukrajině a postoji k Rusku.