Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka upadl Miloš Zeman, když se ve své prezidentské vile díval na televizi. „Pan prezident se každý večer dívá na televizní zpravodajství. Po ukončení televizních zpráv si odmítl vzít hůlku od ochranky, což činiti neměl, protože zakopl na pravou paži, kterou si zlomil,“ popsal Aha! příčinu úrazu Ovčáček. Hned po pádu byl proto Zeman převezen k lékařskému zákroku do střešovické vojenské nemocnice, kde již před rokem absolvoval, slovy Ovčáčka, »rekondiční pobyt«. Prezidentova operace začala krátce před půlnocí z úterý na středu a trvala zhruba hodinu.

Po celou dobu zákroku byl Zeman v celkové narkóze a podle hradního kancléře Vratislava Mynáře (53), který hlavu státu včera dopoledne navštívil, proběhlo všechno bez komplikací. „Panu prezidentovi byl implantován titanový hřeb, ukotven nad loktem a pod ramenem,“ řekl po návštěvě Mynář s tím, že k propuštění by mohlo dojít v sobotu, nejpozději však v neděli. Šéf kanceláře také prozradil, že se hlava státu cítí velmi dobře a k obědu si dala kousek ryby s vařeným bramborem. Navštívit Miloše Zemana už v úterý prý stihla také jeho manželka Ivana (55), za otcem se chystala také dcera Kateřina (26).

Doba léčení zlomenin je různá v závislosti na věku a na postižení kosti. Lze říci, že na horní končetině se zlomeniny hojí 4 – 8 týdnů. U starších lidí s přidruženými nemocemi nebo s osteoporózou, a navíc po operaci, se doba hojení může výrazně prodloužit. Nedílnou součástí léčby je také rehabilitace.

Ještě před úrazem stihl prezident v úterý vyhlásit volby v karanténě. Na takzvaných volebních stanovištích budou lidé volit ve středu 30. září, v druhém kole senátních voleb o týden později. V tzv. pobytovém zařízení se volby budou konat ve čtvrtek 1. října, druhé kolo senátních voleb pak 8. října.