Směnky za 10 milionů korun, kvůli kterým je bývalý poslanec Severa obviněn, měl před svou smrtí podepsat podnikatel Zdeněk Švec. Podle krajského státního zastupitelství je Severa získal podvodně.  „Měl vylákat podpis několika směnek v nominální hodnotě téměř deset milionů korun s vědomím toho, že směnky nezajišťují žádné reálné finanční závazky,“ řekl mluvčí krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Podnikateli hrozí pět až deset let vězení. Pavel Severa ne tak dávno pracoval jako generální sekretář TOP 09.@em-1


V případu celkem o čtyři směnky, jejichž uznání a proplacení se Pavel Severa domáhá. Směnky mají dokládat, že ještě jako vlivný politik a člen Poslanecké sněmovny Severa podnikateli z Litomyšle Zdeňku Švecovi půjčil přes 10 milionů korun. Tomu ale nevěří pozůstalí ani policie. „Ve verzi prezentované Pavlem Severou existuje celá řada nejasností, rozporů a dále řada přímých důkazů i řada nepřímých důkazů svědčících, že se Pavel Severa dopustil podvodného jednání v souvislosti s opatřením a uplatněním sporných směnek,“ píše se v policejním usnesení o zahájení trestního stíhání.


Policie případ vyšetřovala už dříve, v červnu 2017 ho ale odložila. Na tento postup si poté stěžovala vdova po zesnulém podnikateli. Severa je podezřelý z toho, že Švece, který byl závislý na alkoholu, zmanipuloval. Policie navíc na účtech nedohledala důkaz o údajných převodech. Severa byl navíc v době, kdy měl podnikateli půjčovat, sám zadlužený.


@em-2