Směnky za 10 milionů korun, kvůli kterým je bývalý poslanec Severa obviněn, měl před svou smrtí podepsat podnikatel Zdeněk Švec. Podle krajského státního zastupitelství je Severa získal podvodně.  @em-l

„Měl vylákat podpis několika směnek v nominální hodnotě téměř deset milionů korun s vědomím toho, že směnky nezajišťují žádné reálné finanční závazky,“ řekl mluvčí krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Podnikateli hrozí pět až deset let vězení. Pavel Severa ne tak dávno pracoval jako generální sekretář TOP 09.
V případu celkem o čtyři směnky, jejichž uznání a proplacení se Pavel Severa domáhá. Směnky mají dokládat, že ještě jako vlivný politik a člen Poslanecké sněmovny Severa podnikateli z Litomyšle Zdeňku Švecovi půjčil přes 10 milionů korun. Tomu ale nevěří pozůstalí ani policie. „Ve verzi prezentované Pavlem Severou existuje celá řada nejasností, rozporů a dále řada přímých důkazů i řada nepřímých důkazů svědčících, že se Pavel Severa dopustil podvodného jednání v souvislosti s opatřením a uplatněním sporných směnek,“ píše se v policejním usnesení o zahájení trestního stíhání.
Policie případ vyšetřovala už dříve, v červnu 2017 ho ale odložila. Na tento postup si poté stěžovala vdova po zesnulém podnikateli. Severa je podezřelý z toho, že Švece, který byl závislý na alkoholu, zmanipuloval. Policie navíc na účtech nedohledala důkaz o údajných převodech. Severa byl navíc v době, kdy měl podnikateli půjčovat, sám zadlužený.