Obvinění tehdejšímu šéfovi fotbalu Miroslavu Peltovi pořádně zavařilo. Muž, který si celý život zakládal na pověsti, že má „minimálně stejnou pozici jako ministr vlády a vlastně není člověka, který by ho nepřijal“, jak nedávno prohlásil pro Hospodářské noviny, měl najednou na rukou policejní pouta a strávil více než měsíc ve vazbě. „Kauza měla zásadní dopad. Ztrátu postavení, propad příjmu. Ale nejhorší je zhoršení mých psychických problémů v důsledku vazby,“ říká po dvou letech vyšetřování Pelta.


Byl totiž zvyklý, že mu denně volali významní lidé, ať už z politiky, byznysu, nebo z Hradu. Někdy si tento jablonecký podnikatel pro svou vlastní potřebu bral až dva tisíce lístků, které pak rozdal. To se však změnilo. Reálně mu hrozí, že kvůli obvinění za zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku stráví za mřížemi pět let.


Policie klade Peltovi za vinu, že se s dnes už bývalou náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou domlouvali, jak bude rozdělena necelá půlmiliarda korun ze státních dotací. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise ministerstva školství, která o nich následně rozhodovala. Scházeli se kvůli tomu tajně v pronajatém bytě číslo 1306 na Senovážném náměstí v centru Prahy, který Pelta pronajal.


Policie díky odposlechům pořízeným v bytě č. 1306 do svých dokumentů napsat: „Hodnocení a výběr úspěšných projektů neprobíhalo u žádného z těchto projektů podle předem určených kritérií, čímž úspěšným žadatelům o dotace opatřili prospěch velkého rozsahu ve výši 454 milionů korun.“ Policie už vyšetřování skončila a lze očekávat, že spis v nejbližší době odešle pražskému vrchnímu státnímu zástupci Ondřeji Trčkovi s návrhem na podání obžaloby 

@em-l