Kontroverzní osobnost realitního businessu, která nebere moc v potaz etiku ve vztahu ke svým nájemníkům - i tak označují norská média Tollefsena. Ze strany jeho společností totiž opakovaně dochází ke klamání nájemníků ve věcech výpočtu nájemného a také k popírání předkupních práv nájemníků. 


Jeho společnost měla podle norských úřadů k výpočtu nájemného používat metodu, která jí umožňovala přetvářet nabízené byty na mnohem větší, než ve skutečnosti byly. - avšak jenom na papíře. Proto se nabídka nájemného mohla zdát oproti konkurenci mnohem výhodnější, avšak byty byly ve skutečnosti mnohem menší, než bylo společností uváděno. Mnohokrát až o 20% obytné plochy. Podovdu se měl dopustit až ve 189 případech, za co minulý rok norský Úřad pro ochranu spotřebitele vyměřil pokutu ve výši 4 miliony dánských korun (cca. 10 mil. Kč). Vzhledem k Tollefsenovu  miliardovému majetku je to však jenom zrnko písku.Jeho společnost také záměrně obchází zákon týkající se předkupních práv nájemníků. Pokud nemovitost podléhá spoluvlastnictví nebo je součástí bytového družstva, mají spoluvlastníci nebo členové družstva nárok na předkupní právo. Podle zákona má nový nabyvatel bytových domů nabídnout tyto byty k odkupu původním nájemníkům, přičemž nabízená cena má být 80% tržní hodnoty dané nemovitosti. Společnost byla v roce 2018 vyšetřována orgány norského hlavního města Osla poté, co se zjistilo, že Fredensborg v posledních letech nakoupila v Oslu přinejmenším 11 bytových domů, aniž by to nahlásila městským autoritám. Více než 600 nájemníků tak ztratilo přednostní právo na koupi bytu. 


@em-1


Od roku 2009 společnost rozčlenila dalších 20 bytových domů. V souvislosti s tímto členěním mělo být nabídnuto více než 1 000 nájemníkům možnost zakoupit byty se stejnou výše uvedenou slevou. Společnost Fredensborg není schopna doložit, že nájemcům byla nabídnuta tato nabídka. Nájemníci tak oznámili, že se obrátí na soud, aby si koupili byty, které společnost Ivara Tollefsena nezákonně rozčlenila.@em-2