V dubnu by podle ministra měl dorazit milion dávek od firem Pfizer/BioNtech, 140 tisíc dávek od firmy Moderna a 200 tisíc dávek od firmy AstraZeneca. Blatný opět potvrdil, že do Česka přijde i vakcína od Johnson & Johnson. O té dříve premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že v dubnu nedorazí.

„Po Velikonocích zahájíme registraci k očkování skupiny nad 65 let. Příští týden také budeme řešit pravidelné testování zaměstnanců v sociálních službách,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Očkují se podle něj také učitelé – zaregistrováno je 174 811 osob. Platnost kódu je do nedělní půlnoci, uvedl. Na termín čeká přes 74 tisíc registrovaných pedagogů.

„Situace se vyvíjí postupně a intenzivně pracujeme na tom, abychom se mohli vrátit do normálního života. Tak, jak bude přibývat očkovaných, bude možné častěji využít výjimku z testování, které bude jinak povinné. Snažíme se, aby byla výhledová rozvolňování řízená,“ uvedl ministr zdravotnictví. Ministerstvo podle něj dokončuje strategii surveillance, která bude zajišťovat včasné varování před novou mutací.

„Uzávěra okresů je hlavním důvodem, kvůli kterému budeme žádat o prodloužení nouzového stavu. Ostatní lze zajistit pandemickým zákonem. Když se vše bude vyvíjet tak, jak si přejeme, uvolnění pohybu by mohlo nastat po Velikonocích,“ řekl Blatný.