Bartoš v rozhovoru nejprve promluvil o problematice vzdělání, nízkém počtu Romů v české politice a třeba i patáliích při hledání střechy nad hlavou, které je problémem i pro majoritu, což podle šéfa Pirátů znamená, že Romové to mají logicky ještě horší.

Především se ale řeč stočila k tomu, že si romskou menšinu bere spousta českých politiků jako rukojmí pro předvolební kampaně. A využívají toho, že se k ní značná část veřejnosti staví negativně.


„Pro populisty jsou Romové výtahem k volebním ziskům. Vidíme to i v kampaních, ve kterých rasistické nápisy zdobí tramvaje. Politici když mohou, tak si kopnou, protože jim to u majority přinese rychlé body,“ kroutí hlavou Bartoš, který společně s Olgou Richterovou podpořil stipendijní program organizace Romea pro romské studenty.Autor rozhovoru, který vyšel v romském magazínu Romano voďi, se později jmenovitě zeptal i na šéfa SPD a místopředsedu Poslanecké sněmovny Tomia Okamuru. A podotkl, že je svými protiromskými výroky pověstný.


„Piráti pro Okamuru nehlasovali a podpořili iniciativy na jeho odvolání po těch nejproblematičtějších výrocích. V demokratických volbách však může být zvolen i člověk, který se takto prezentuje,“ dodal.Šéf Pirátů, který se podle svých slov účastní i romských pochodů Roma Pride, si ovšem není jistý, zda Okamura svoje výroky myslí vážně, nebo se jen snaží doslova ukojit pudy voličů SPD.