V úvodu zdůraznil, že si nemyslí, že je vinou společnosti, že jsme se ocitli ve stavu, v jakém nyní jsme. „V první části - té jarní - kdy nikdo nevěděl, jak covid funguje a jaká jsou rizika, byli lidé maximálně solidární, ochotní se uskrovnit, šili si navzájem roušky, vozili si jídlo. Společnost se k tomu postavila správně. Zavřením ekonomiky a omezením veřejného života jsme si koupili čas. Ten jsme však nevyužili,“ konstatoval.


„Od začátku se mluvilo o tom, že hlavní je nezahltit zdravotní systém. Důležité je, kolik lidí tuto nemoc prodělá v těžkém stádiu. Toto riziko je vysoké u určitých skupin. Nejsou to senioři proto, že někomu je víc jak šedesát let, protože někteří lidé jsou zdraví i v pozdním věku. Ale jsou to často senioři, lidi, kteří mají problémy s nadváhou, respirační potíže, různé astma, jsou po léčbě onkologických onemocnění. Lidé, co mají sníženou imunitu. A o to se vlastně hraje v tuto dobu,“ je si vědom. „Proto se vymýšlela chytrá karanténa, kterou vláda dostala od vědců a dobrovolného týmu Covid 19 připravenou a měla ji převzít. Proto jsme s Piráty v dubnu představovali premiérovi plán Budoucnost řešíme teď, ze kterého si vzal pandemický semafor,“ upozornil.
 
Semafor je však dle něj pasivní forma opatření. „Jenom řekne, že je nějaká situace a jaká se tam musí zapojit opatření. Ale aktivní ochrana, kdy se skutečně dají dohledat kontakty, tato věc se nezrealizovala a systém už kapacitně nezvládá dohledávat lidi. Vymýšlí se tedy, jak to tak trochu obejít, koho testovat a koho netestovat. Problém nastane v momentě, kdy někdo nakazí člověka, který je v té ohrožené skupině,“ je si vědom Ivan Bartoš. „Když se podíváme na čísla, tak kapacita v nemocnicích celorepublikově není vysoká. A to ještě za předpokladu, že lůžka jsou volná. Ale na nich přeci leží standardně lidé, co mají nějakou chorobu. V podzimním období hrozí přetížení zdravotního systému, proto se musí dělat opatření, která zamezí riziku přenosu na skupiny lidí, které mohou mít těžký průběh nemoci. To ale znamená, že dokážeme pracovat se všemi, kteří jsou potencionální přenašeči, a to už stát nedává. Tady udělala vláda zásadní chybu a teď se to snaží hodit na všechny,“ řekl a dodal udiveně: „Slyšel jsem premiéra Babiše, který si v televizi dovolí říci, že ho nikdo nevaroval, že mu to nikdo neřekl.“