“Jednalo se o faktické znárodnění těžebního byznysu společnosti NWR,” uvádí se v dopise, který rozeslal likvidátor Charlie Lightfoot předsedovi vlády Andreji Babišovi, prezidentu Miloši Zemanovi a na několik dalších ministerstev. Postup ministerstva financí, které s plánem přišlo a na OKD dohlíží prostřednictvím státní firmy Prisko, prý akcionáře NWR poškodil o stovky milionů eur. V dopisu dále stojí, že pokud nedojde k dohodě do tří měsíců, zahájí britský likvidátor arbitráž u Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů (ICSID) při Světové bance.

 

V NWR drželi dlouhodobě většinu Zdeněk Bakala a Peter Kadas, zbytek se obchodoval na burzách v Praze, Londýně a ve Varšavě. Tři měsíce před úpadkem OKD na jaře 2016 se ale svého podílu oba spekulanti vzdali a převedli ho na ostatní akcionáře. OKD, jediný těžař černého uhlí v Česku, skončilo v úpadku v květnu 2016. Několik let byla firma ztrátová, tvrdě na ni dopadaly hlavně nízké ceny uhlí. Ty se mezi lety 2008 a 2016 na světových trzích propadly z více než 700 dolarů za tunu na něco okolo 30 dolarů. NWR, jehož bylo OKD jediným aktivem, šlo do likvidace na podzim téhož roku.

 

Obdržení dopisu potvrdil náměstek ministryně financí Ondřej Landa, pod kterého spadá jak řízení společnosti Prisko, tak případné soudní spory. “Jedná se svým způsobem o předžalobní výzvu. My si ale za svým postupem stojíme. Pokud se nedohodneme, jako vždy vybereme právní firmu a jsme připraveni se bránit,” řekl. “Zapojení státu v reorganizaci dolů navíc zkoumala i Evropská komise a žádná pochybení nenašla,” sdělil náměstek Landa. A dodal, že OKD se dostalo do finančních problémů, které skončily úpadkem, právě v době, kdy doly ovládala a řídila NWR. Za řešením úpadku OKD si stojí také insolvenční správce firmy Lee Louda. “Věřitelé si zvolili reorganizaci. Vše tedy proběhlo podle reorganizačního plánu, který byl přijat věřiteli a schválen insolvenčním soudem. Ani odvolací soud toto nezpochybnil. Vzhledem k dalším probíhajícím řízením nemohu bohužel nic dalšího sdělit,” uvedl závěrem Lee Louda.

 

@em-1

 

Ministerstvo financí již v dubnu 2014 přiznalo, že Evropské komisi v kauze OKD zaslalo zavádějící, či dokonce nepravdivé informace, na základě kterých pak Brusel privatizaci posvětil. Tuto zprávu pro Evropskou komisi zpracovali právníci firmy kupující NWR, Karbon Invest.

 

 V souvislosti s privatizací byl v roce 2014 obviněn znalec, který vypracoval posudek na ocenění podílu, z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku; dva bývalí místopředsedové FNM, kteří připravovali smlouvu o prodeji státního podílu a vycházeli ze znaleckého posudku, byli obviněni z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Těmito jednáními měla být podle obžaloby státu způsobena škoda ve výši nejméně 5,7 mld. Kč.

 

 

@em-2