Babiš tuto daň snižuje o plných pět procent, takže i lidi s podprůměrným platem měsíčně ušetří přes tisíc korun. A ODS tím vlastně jen vrací její někdejší volební hit z roku 2006, který ovšem poté zazdila.

Koaliční smlouva mezi ANO a ČSSD se zrušením superhrubé mzdy i snížením daně z příjmu počítá, ovšem jen na devatenáct procent. Babiš tak nyní ČSSD zaskočil čtyřmi procenty navíc. "Od ČSSD nemůže nikdo očekávat, že bude dělat daňovou politiku ODS,“ komentoval to v Právu šéf ČSSD Jan Hamáček. „Rovnou“ patnáctiprocentní daň z příjmu totiž kdysi lidem slibovala ODS. Jenže nakonec se z ní u hrubé mzdy vyklubala daň dvacetiprocentní, jak už to v politice často bývá.


Snížení daně z příjmu na patnáct procent má státní rozpočet stát zhruba devadesát miliard korun. Babiš ale říká, že tyto peníze v době koronaviru radši nechá lidem, ať je utratí podle sebe a tím je do státního rozpočtu vrátí jinak. ČSSD ve vládě obvykle daně zvyšuje, teď ji ale Babiš zatlačil do kouta – patnáctiprocentní daň totiž citelně vylepší soukromý rozpočet i mnohých voličů ČSSD, které poslední dobou přebírá právě Babiš. A nic voliči neumějí počítat tak jako své vlastní peníze.


@em-1


A podobně se v koutě ocitla i ODS. Politici sice ovládají stále kreativnější rétoriku a „alternativní fakta“, ODS by ale v případě patnáctiprocentní daně musela popřít vlastní volební tahák, který navíc oprašuje dodnes. A dobře to samozřejmě ví i Babiš. Proto na Facebooku napsal, kdyby v ODS náhodou zapomněli, že by „bylo by dobré se vrátit na těch 15 procent, co slibovala ODS, a potom nesplnila. Bylo by to významné pro lidi, viděli by, že nemají důvod se bát budoucnosti“.