Premiér Andrej Babiš se během poslaneckých interpelací minulý čtvrtek ostře pustil do Pirátů, kteří podle něho představují největší ohrožení naší země. Naše redakce se blíže podívala na to, jaké nálady vůči Pirátům v hnutí ANO panují.


Co na adresu Pirátů premiér pronesl? Pro připomínku to zopakujme: „Vy jste extrémní levice. Vy jste ti neomarxisti, kteří zjišťovali v Praze, jestli náhodou někdo nemá nějaký velký byt, a když má velký, tak ho zdaníme. Vy jste největší ohrožení této země. Největší, definitivně. Promigrantská neokomunistická parta podporovaná z Evropského parlamentu,“ naštval se Andrej Babiš během pravidelných interpelací.


Šéf Pirátů Ivan Bartoš následně pro Český rozhlas uvedl, že ho Babišova slova mrzí, protože to míří i na jejich lidi. „Jemu to zřejmě poradili marketéři, ať to říká, že se to asi dostane mezi lidi. Kdo se podívá na naši práci, tak vidí, že jsou to jen jakési nálepky a možná bych to označil za ubohost komunikace pana premiéra, pokud je to jeho nová strategie, tak nechť ji dělá,“ konstatoval Bartoš.

Citovaná reakce předsedy Pirátů Ivana Bartoše sice operuje s tvrzením, že velmi kritická Babišova slova byla jen produktem marketingu, jenže zjištění Parlamentních Listů tomu neodpovídají. Mínění, které ve Sněmovně vyslovil Andrej Babiš, sdílí řada dalších politiků hnutí ANO.


"Premiérovo vyjádření bych kompletně podepsal. Je potřeba, aby se to dostalo k široké veřejnosti, protože mám obavu, že velká spousta lidí si tohle vůbec neuvědomuje, a to dokonce i část voličů Pirátů. Berou je jako určitou alternativu a mladé osvěžení v politice a už moc nevnímají, co ta ‚mladá krev‘ hlásá. Množství pirátských návrhů je levicové i na komunisty. Piráti tvrdí, že nejsou pro migraci, že jsou proti kvótám, ale pak se podíváte na prohlášení jejich členů a je to naopak. Piráti tvrdí, že nejsou extrémní levice, ale když si vzpomenete na to, co všechno už chtěli zdanit, zatočí se vám z toho hlava. Tvrdí, že jsou proti cenzuře, ale nic proti likvidaci svobod nedělají. Tvrdí, že jsou proti šmírování, ale v Praze chtěli šmírovat soukromé byty. Vytlačují auta, znepříjemňují lidem život. Když si představím, že by měli být ve vládě, vstávají mi vlasy hrůzou na hlavě. Ta strana je takový komunisticko-zeleno-sluníčkářský blivajz a čím dřív si to lidi uvědomí, tím líp pro Českou republiku,“ řekl naší redakci vlivný člen hnutí ANO.