„Podle mě za tento otřesný čin bohužel může migrační politika německé kancléřky Angely Merkelové. To ona dovolila, aby se migranti dostávali do Německa a celé Evropy v nekontrolovaných vlnách, bez dokladů, a tedy bez znalosti, kdo skutečně jsou. Německo za tuto politiku platí vysokou daň – je to už několikátý útok teroristů na Němce v jejich zemi. Němečtí i unijní politici by si měli konečně přiznat, že musí zastavit tok migrantů do Evropy mimo evropský kontinent a přestat s tou politickou korektností, kterou ohrožují Němce i celou Evropu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda hnutí ANO a první vicepremiér Andrej Babiš.


„Řešením je mír v Sýrii a návrat migrantů do jejich domovů. V Evropě není pro ně místo. Musí počkat v uprchlických táborech v Turecku. Migraci z Afriky zastavit v Libyi a domluvit pro státy, ze kterých prchají, finanční pomoc, aby neodcházeli ze svých domovů,“ navrhl řešení Babiš.

Černý nákladní vůz s polskou poznávací značkou tehdy vjel vysokou rychlostí na vánoční trh na náměstí Breitscheidplatz kolem dvacáté hodiny. Davem lidí projel zhruba 50 až 80 metrů a zdemoloval několik stánků, než se zastavil na okraji Budapešťské ulice. Zemřelo 12 lidí, 48 vyvázlo se zraněním. Polovina z nich zůstala dlouho v nemocnici, někteří z nich byly zraněni vážně.

Řidič, jehož policie dopadla na útěku v rozsáhlém berlínském parku Tiergarten asi dva kilometry od místa tragédie, byl podle informací experta na terorismus Michaela Götschenberga 23letý Pákistánec. Do Německa se prý dostal jen rok před tragédií a měl dočasné povolení k pobytu. Podle serveru Die Welt byl pachatelem Pákistánec jménem Naved B.