"S potěšením oznamuji, že prezident Trump poslal oficiální pozvánku premiérovi Andreji Babišovi, aby 7. března navštívil Washington jako symbol našeho silného bilaterálního vztahu," napsal na Twitter velvyslanec King. Pozvánku má zanedlouho oficiálně potvrdit Bílý dům.
Babiš novinářům řekl, že ho americký velvyslanec o pozvání již informoval. "Pozvání do Bílého domu na setkání s Trumpem je vyvrcholením vztahů mezi ČR a USA," řekl Babiš. Dodal, že vzájemné vztahy jsou v poslední době "velice intenzivní".


Premiér také připomněl návštěvu tehdejšího předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, ministra energetiky Ricka Perryho a bývalého ministra obrany Jamese Mattise nebo svá krátká setkání s Trumpem na summitu NATO nebo konferenci v Paříži. Vyzdvihl ekonomické vztahy mezi ČR a USA a dodal, že je mnoho témat, které Česko může svému spojenci sdělit.


Z českých premiérů a prezidentů se zatím jako poslední do Bílého domu podíval Petr Nečas, který se v říjnu 2011 sešel s Barackem Obamou.
Do Spojených států na třídenní cestu ve středu odletěl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). V pátek se má setkat se svým americkým protějškem Mikem Pompeem. Ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že Petříček bude ve Washingtonu jednat o agendě schůzky. Krok americké administrativy Černínský palác uvítal.  dodalo ministerstvo.


Petříček ve středu na Twitteru uvedl, že během své návštěvy Spojených států bude jednat o detailech návštěvy Babiše v Bílém domě a o "oživení možnosti návštěvy" Trumpa v ČR. Trumpa Petříček zmínil chybným odkazem na twitterový účet.
V úterý Petříček novinářům řekl, že tématy schůzky by měly být bezpečnost, vzájemný obchod a spolupráce v oblasti inovací, vědy a výzkumu. Také uvedl, že není vyloučeno, že by pozvánku do Bílého domu dostal i prezident Miloš Zeman.


Hrad oznámil pozvání od Donalda Trumpa k návštěvě Bílého domu už v prosinci 2016. Termín schůzky ale nikdy nebyl stanoven. V únoru Zeman řekl, že jeho návštěva v Bílém domě je nepravděpodobná. Zdůvodnil to tím, že je stejně jako Trump označován za ruského agenta a že některé jeho postoje nejsou v souladu se současnou americkou politikou.


Předloni v červnu Zeman uvedl, že od Trumpa dostal omluvný dopis za odsouvání schůzky. O tři měsíce později se pouze vyfotografoval s Trumpem při příchodu na recepci, kterou americký prezident pořádal pro účastníky zasedání Valného shromáždění OSN.