Zvyšuje se tím tlak na klíčového ministra v situaci, kdy odchod Blatného požaduje po premiérovi prezident Miloš Zeman, jemuž vadí ministrův odmítavý postoj k ruské vakcíně.

Sám premiér Blatnému vyčítá laxní přístup ve shánění léků. „Dle mých informací nemocnice nebyly o léčivech s protilátkami včas a řádně informovány, což hodnotím jako Vaše manažerské selhání. V době, kdy nemáme dostatek vakcín, jste měl Vy jako ministr zdravotnictví umožnit indikovaným pacientům léčbu s protilátkami v největší možné míře, k čemuž ovšem podle mých informací nedošlo,“ útočí premiér na Blatného v dopise z minulé středy, jehož kopii Lidovky.cz získaly.

„Očekával bych od Vás podporu vstupu nových léků proti viru do ČR a jejich propagaci a zavádění do léčebných postupů. Bohužel jsem se u Vás s tímto přístupem doposud nesetkal,“ pokračuje Babiš, který opakovaně používá spojení manažerské selhání. Dopis končí apelem, aby se taková situace neopakovala.

V dopise Blatnému Babiš ještě přitvrdil. „Nemocnice v ČR jsou stále plné těžce nemocných pacientů s virem. Denně jich umírají stovky, a přesto spotřeba protilátky, která může rizikové jedince ochránit od těžkého průběhu a hospitalizace a v nejhorším i smrti, je minimální,“ vyčetl Blatnému. Právě obezřetnost v nasazování ivermektinu nicméně v pondělí zdůraznila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Unijním zemím nedoporučila, aby zmíněný preparát proti parazitům předepisovaly proti viru.

O napjatých vztazích mezi premiérem a ministrem Blatným vypovídá i další dopis z minulého pátku. Terčem tentokrát nebylo nezvládnutí pandemie. V listu Babiš zpochybnil Blatného erudici v oblasti boje s rakovinou. Spor se týká názvu jednoho z opatření, které obsahuje Národní plán obnovy. Ten má být nástrojem kabinetu k vyvedení země z ekonomických dopadů krize.
Premiér odmítl i další doporučení ministerstva zdravotnictví. „Nesdílím s Vámi názor, že nelze podporovat centra, která přinášejí inovace a realizují klinický výzkum… Tuto důležitou potřebu zdravotnického systému a pacientů není možné financovat z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Z pozice předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace jsem si tím zcela jist,“ konstatoval v dopise Babiš.

Zároveň Blatnému vyčetl i další nedostatek. „Chybí mi položka, ze které by bylo možné významně investovat do Státního zdravotního ústavu, který si zaslouží nejen modernizaci a restrukturalizace,“ upozornil premiér a naopak jako nadbytečnou označil investici do nákupu simulačního centra při Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně.