Český premiér Andrej Babiš se obrátil na své spoluobčany. A již podruhé na videu kolujícím na sociální síti Facebook neoslovil „čau lidi“, nýbrž „vážení a milí spoluobčané, dámy a pánové“.

Předseda vlády konstatoval, že data z tohohle týdne rozhodnou o životě v Česku na několik týdnů až měsíců. Vláda podle nich rozhodne, zda bude třeba ještě přitvrdit a prakticky na Česko uvalit celoplošnou karanténu, nebo zda to nebude třeba. V této souvislosti podotkl, že ve Francii platí zákaz od 21.00 do 6.00. Chtěl tím ukázat, že různá opatření přijímají všechny státy.

„Příští týden se rozhodne o tom, jak to bude dále, de facto se rozhodne o tom, jak to bude na Vánoce. Já myslím, že všichni bychom si přáli, abychom měli alespoň trochu normální Vánoce. Já v to pevně věřím, ale teď je to na nás,“ sdělil Babiš.


Pár slov Babiš věnoval i protestům na Staroměstském náměstí, kde se sešly stovky lidí, aby proti vládním nařízením protestovali. Byli mezi nimi i velmi radikální fotbaloví fanoušci. Policie proti nim nakonec musela nasadit vodní děla. „Situace je vážná, a já se divím, že někteří naši spoluobčané, a tady pod okny Úřadu vlády je policie, dnes bude demonstrace. Nechápu proč. Naše vláda rozhodla a přidělila 500 milionů korun všem sportovním klubům, a na fotbal šlo, myslím, asi 200 milionů korun. Nerozumím tomu,“ pravil Babiš.


Ve svém vyjádření konstatoval, že je v šoku z toho, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří občané. Poděkoval všem hygienikům, zdravotníkům i vojákům za práci, kterou odvádějí, a dal najevo, že Ministerstvu obrany nechce snižovat rozpočet.