Konkrétně chce rada řešit zastaralé fugování hygienických stanic, neefektivní trasování nakažených nebo nedostatečnou organizaci testovacích laboratoří. Dosud měl chytrou karanténu pod sebou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který ale přiznal, že naráží na nedostatečnou personální kapacitu jak na ministerstvu, tak na jednotlivých hygienických stanicích. Nově mu má pomoci armáda, která projekt řídila do konce května, než ho převzal Vojtěchův rezort.

„Bude na tom dělat více lidí a bude to centrálně řízeno, to jsou ty klíčové změny. Od té doby, co z toho armáda odešla, se to de facto rozpadlo na čtrnáct krajských hygienických stanic. Každá z nich k situaci přistupuje různě,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který opětovné zapojení armády prosazoval.

Do rady zasednou kromě Hamáčka a Vojtěcha i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Vojtěch podle svých slov s epidemiology očekával z hlediska šíření pandemie „slabší“ léto, během kterého chtěl na ministerstvu dotvořit tým k chytré karanténě a doplnit kapacity na hygienických stanicích. „Ta místa by se měla přes léto obsadit, aby byli hygienici připraveni na případnou druhou vlnu na podzim,“ řekl ministr, který za současné zhoršené situace vítá pomoc armády, která již odborný tým na chytrou karanténu má.

„Budeme rádi za pomoc, zejména v organizaci laboratoří a odběrných míst. Z hlediska odbornosti musí ale být silná role ministerstva zdravotnictví, jako je řízení celé epidemie, nastavování protiepidemiologických opatření,“ dodal.