Na dnešek slíbil investigativní novinář Janek Kroupa zveřejnit detailnější verzi svého odhalení o Hamáčkově údajném úmyslu „vyměnit“ Vrbětice za vakcíny a summit Ruska a USA. A také tak učinil.

V článku je zmíněn nejmenovaný člen ČSSD, který tvrdí, že se mu Hamáček svěřil s úmyslem letět do Ruska. Jak však Kroupa v článku sám píše: „Dopoledne před spolustraníkem nemluvil vicepremiér o tom, že by při vyjednávání o Sputniku a summitu využil fakt, že jako pachatele vrbětických výbuchů odhalily zdejší bezpečnostní složky agenty ruské vojenské rozvědky GRU.“

Ovšem v textu se nachází další podstatný detail, vyplývající z této věty: „Tak to aspoň svěřil spolustraníkovi, kterého si po předchozím víkendovém sjezdu pozval ve čtvrtek 15. dubna na desátou hodinu dopolední na Ministerstvo vnitra.“

Na twitterovém účtu Jana Hamáčka přitom visí tento status z 15. dubna, sdílený v 10.40. „Dnes jsem se sešel s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým. Hovořili jsme o dalším směřování ČSSD. Dohodli jsme se na další spolupráci, Martin bude pokračovat jako náš odborný mluvčí pro oblast místního rozvoje,“ informoval Hamáček, což celkem odpovídá tomu, co uvádí ve svém článku Kroupa, že šlo o schůzku týkající se strategie ČSSD pro získání volebních preferencí.

Tyto skutečnosti už glosoval novinář MF Dnes Petr Kolář, kde už také Netolického odhalili. „Takže celý včera Jankem Kroupou s pompou avizovaný materiál dokládající Hamáčkovu vlastizradu ze všeho nejvíc připomíná text Slobodné Európy ‚Analýza dokázala hovno‘,“ shrnul.

„Každopádně jestli má být tohle nejsilnější podpůrný argument Seznamu pro jejich tvrzení, může se Hamáček kouknout znovu na Pulp Fiction a pak parafrázovat Kroupovi: ‚Já jsem Uši. A ty jsi až po uši v hovnech.‘,“ míní Petr Kolář.

„Na úvod, kdy jsme si řekli, co je nového, tak mi říkal, že poletí do Moskvy a ten obsah se týkal očkování, že tam chystá cestu. Toto tam zaznělo, to můžu potvrdit,“ řekl serveru Netolický. „Ten den se o té cestě i psalo,“ uvedl.

„Potvrzuji, že jsme se 15. dubna viděli. V rámci obecné rozpravy jsme se bavili i o tomto, ale hlavním účelem byla moje kandidatura do Poslanecké sněmovny, spolupráce na tématu místního rozvoje a to, že jsem mu řekl, že kandidovat nebudu a vysvětloval jsem mu osobní důvody proč. Takto to bylo, nic víc k tomu dodávat nebudu,“ prohlásil politik ČSSD.

„Odmítám spekulace na téma Vrbětice, to jsem neslyšel, to mi neříkal,“ uvedl pro iDnes.cz pardubický hejtman Netolický.