Švachula podle výroční zprávy ANO loni přispěl hnutí 30 tisíci korunami a v předchozích letech dalšími 155 tisíci korunami, Liškutin daroval v minulém roce ANO sedm tisíc korun. Všechny dary plánuje ANO podle prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka a hlavního manažera hnutí Jana Richtera vrátit. "Je to v procesu," řekl Seznamu Richter.


@em-l

Brněnští politici Jiří Švachula a Petr Liškutin, kteří jsou ve vazbě kvůli obvinění z korupce na radnici městské části Brno-střed, byli vyloučeni z hnutí ANO. Předsednictvo hnutí o tom rozhodlo na jednání ve Sněmovně. Novinářům to po jednání řekl jeden z místopředsedů hnutí a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Švachula se ve čtvrtek večer také vzdal mandátu zastupitele.
"Jsem velmi rád, že předsednictvo vyslalo jasný signál, že věci, které se odehrály v Brně, jsou pro nás nepřijatelné," uvedl Vokřál. "Byl bych nerad, kdyby další takovéto excesy poškozovaly dobré jméno hnutí ANO. Samozřejmě je to selhání lidského faktoru a my budeme dělat všechno pro to, aby se taková situace neopakovala," dodal.


Vokřál označil situaci v Brně za "ne úplně šťastnou". "Impulzem, který nás vedl k tomuto poměrně razantnímu rozhodnutí, bylo uvalení vazby," řekl. Podle něj k vyloučení obou mužů z hnutí přispělo to, že policejní akce v Brně byla natolik rozsáhlá a důvody pro vzetí do vazby dostatečně silné. "Vzetí do vazby hnutí ANO poškozuje," podotkl.


Roli prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka v tendru na mýtný systém probíralo předsednictvo podle Vokřála jen krátce. "Pan Faltýnek víceméně zopakoval to, co dnes padlo na plénu v Poslanecké sněmovně. Musíme vyčkat, jak se celá situace bude vyvíjet dál," uvedl. Žádné stanovisko k Faltýnkově věci podle něho vedení nezaujalo.


Švachula byl radním Brna-střed, Liškutin vedoucím odboru investic a také místostarostou Brna-Ivanovic. Zastupitelé městské části Brno-střed Švachulu v souvislosti s jeho stíháním odvolali z funkce radního, sám nerezignoval.